ABD Lideri Biden: Gazze’de esir muahedesinin yakın olduğuna inanıyorum

AA

İsrail’in Gazze Şeridi’ne hücumları haftalardır şiddetli bir biçimde devam ediyor.

Açıklanan son resmi bilgilere nazaran İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ne 7 Ekim’den bu yana düzenlediği taarruzlarda hayatını kaybedenlerin sayısı 5 bin 600’ü çocuk, 3 bin 550’si bayan olmak üzere 13 bin 300 oldu.

İsrail’e nazaran Hamas’ın elinde 239 İsrailliesirbulunuyor.

Biden: Esir muahedesinin yakın olduğuna inanıyorum

Lideri Joe Biden, Beyaz Saray’da her yıl düzenlenen Şükran Günü geleneği olan hindi affetme merasiminde Gazze’deki esirlerle ilgili soruyu yanıtladı.

Gazze’deki esirlerin özgür bırakılması için bir mutabakatın yakın olup olmadığına ait soruya Biden, “Öyle olduğuna inanıyorum” karşılığını verdi.

Biden, hususa ait daha fazla detay paylaşmadı ve ‘konuşmaya hazır olmadığını’ söyledi.

Hamas ile İsrail ortasında esir takası iddiası

ABD basını, Hamas ile İsrail ortasında Filistinli bayan ve çocuk tutuklulara karşı İsrailli bayan ve çocukların özgür bırakılacağı bir esir takası mutabakatının birkaç gün içinde duyurulabileceğini öne sürmüştü.

The Washington Post gazetesine konuşan ismi açıklanmayan İsrailli üst seviye bir yetkili, İsrail ve Hamas’ın esir takası muahedesinin genel çizgileri üzerinde anlaştığını argüman ederek İsrailli ve Filistinli bayan ile çocukların kümeler halinde eş vakitli hür bırakılmasının planlandığını söz etmişti.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Kurulu Sözcüsü Adrienne Watson da evvelki gün toplumsal medya hesabından kelam konusu haberi paylaşarak, “Henüz bir muahedeye varmadık fakat bir mutabakata varmak için çok çalışmaya devam ediyoruz” diye yazmıştı.

Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Pir Muhammed bin Abdurrahman Al Sani de yaptığı son açıklamada, “Hamas ile İsrail ortasında bir esir takası için önümüzde yalnızca küçük zorluklar kaldı” tabirini kullanmıştı.

scroll to top