Yargıtay’ın, AYM üyelerine hata duyurusunda yeni gelişme

ve Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi’nin Can Atalay hakkındaki kararları ile ilgili başlayan tartışma sürüyor.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin Türkiye Personel Partisi’nden milletvekili seçilen Seyahat Parkı davası mahkumu Can Atalay hakkında ihlal kararı veren 9 Anayasa Mahkemesi üyesi hakkındaki kabahat duyurusu süreci işliyor.

Yaşanan bir son dakika gelişmesine nazaran, Anayasa Mahkemesi’nin ihlal kararına uyulmamasına ve bu kararı veren üyeler hakkında kabahat duyurusunda bulunmasına karar veren Yargıtay 3. Ceza Dairesi, cürüm duyurusu dilekçesini Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdi.

Savcı görevlendirildi

Bunun sonrasında ise Başsavcılıkta mevzuyla ilgilli bir savcı görevlendirildi.

Savcı, mevzuat çalışması yaparak Başsavcı Bekir Şahin’e sunacak.

Başsavcı Şahin’in, incelemesinin akabinde ise mevzuat gereği dilekçeyi Anayasa Mahkemesi’ne sunması bekleniyor.

Ne olmuştu?

Can Atalay, Seyahat davasında 18 yıl mahpus cezasına çarptırılmıştı.

Nisan 2022’den bu yana cezaevinde bulunan Can Atalay, 14 Mayıs seçimlerinde Hatay’dan Türkiye Emekçi Partisi milletvekili seçildi.

Milletvekili seçilen Atalay’ın, “milletvekili seçilmesi nedeniyle hakkındaki yargılamanın durması ve tahliye edilmesi” talebiyle yapılan müracaat, Yargıtay 3. Ceza Dairesince reddedilmişti.

AYM ‘hak ihlali’ dedi

Anayasa Mahkemesi (AYM), 25 Ekim’de Türkiye Personel Partisi’nden (TİP) Hatay milletvekili seçilen Can Atalay’ın “seçilme hakkı” ve “kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı” istikametlerinden hak ihlali olduğuna hükmetmişti.

AYM’nin 9 üyesinin ‘hak ihlali’ tarafında oy kullandığı, 5 üyenin ise ret oyu kullandığı kararının akabinde karar, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne ulaşmıştı.

scroll to top